Postoji samo jedan bulevar na Novom Beogradu i u Zemunu koji direktno povezuje dunavsku i savsku obalu.
Doduše, on još uvek ima dva fizički odvojena dela koja tek treba da se pripoje, ali je to sada već puka tehnička stvar. Međutim, ono što je neobično jeste da taj bulevar ima čak četiri različita naziva, za svaku od svojih pojedinačnih deonica između raskrsnica.

I kada uskoro, sa konačnim završetkom podvožnjaka ispod pruge između Tošinog bunara i železničke stanice Novi Beograd, ovaj bulevar postane jedna celina, ostaće mu, kako stvari stoje, i dalje 4 različita imena.
Time se dobija mnogo – čitava transverzala koja će preuzeti na sebe veliki saobraćajni zalogaj u novobeogradskom delu proći će kroz železnički nasip podignut pre 65 godina.

Taj nasip na koji je postavljena pruga svojevremeno je presekao i pistu nekadašnjeg zemunskog aerodroma, čime mu je sudbina bila zapečaćena, a nova vazdušna luka Beograda postao aerodrom u Surčinu. Presecajući pistu presekao je i potencijalnu saobraćajnu vezu dve rečne obale, sve do sada.

Simbolički, jednim, relativno pravim bulevarom, biće spojena savska i dunavska obala novog dela grada.
Bulevar-transverzala počinje kod ambasade Japana, ako krenemo od Dunava ka Savi, i tu se zove Ulica trešnjinog cveta. Saobraćajno je gotovo lokalnog karaktera, a osim ambasade i kulturnog centra Kine, na njega se oslanja i deo kompleksa YUBC.

Potom to postaje ozbiljnija saobraćajnica koja se zove Bulevar Umetnosti, na delu od Bulevara Mihajla Pupina do Ulice Milutina Milankovića (koja je, opet, po svojoj formi – bulevar).
Ali tu je trenutno znak STOP – nasip železničke pruge decenijama je stajao kao nepremostiva prepreka. Danas su tu mašine koje rade na probijanju nasipa i otvaranju tunela, odnosno, podvožnjaka. To se radi sofisticiranom tehnologijom, jer vozovi sve vreme prolaze kroz zonu radova!

Transverzala se sa druge strane nasipa već zove drugačije, i to joj je treći naziv: Bulevar Crvene Armije. Ovaj segment je mnogima potpuno nepoznata saobraćajnica, koja je sve do izgradnje Bulevara heroja sa Košara bila, zapravo, slepa saobraćajnica i pravi divlji parking.

Ona izlazi na naselje Belvil i prolazi pored tržnog cemtra Delta siti, a onda se seče s Ulicom Jurija Gagarina.
Kada zatim nastavite dalje, pravo ka Savi, sve postaje jedna ulica koja je bitna samo za lokalni saobraćaj Bloka 70A i zove se Dr Agostina Neta po prvom predsedniku afričke države Angole.

Danas je ovo parče bulevara malo oživelo i dobilo svoj smisao nedavnim uvođenjem novih linija autobuskog prevoza poput one sa brojem 35 koja tu stiže čak sa dalekog Lešća. Na kraju ulice se nalazi velika, nova okretnica, spremna da, kada se bulevar konačno spoji, prihvati i neku liniju iz Zemuna.

Baš tu počinje prelepi Savski kej, kojim možete da šetate, trčite ili vozite bicikl sve do Bloka 45!
Putovanje od Dunava do Save biće nikad brže i lakše. Ali, teško će biti zapamtiti sve ove nazive za samo jedan “put”. Ili će se novonastala zbrka preseći jedinstvenim imenom, bilo jedno od onih sa dunavske ili savske strane. Izbor neće biti lak: od trešnje iz Japana do lidera iz Angole.

Beogradske priče – Ljudi, ulice, trotoari, prolazi, sudbine…
