NAJNOVIJE
Top

Stihijski izgrađena naselja, bez reda i plana, jedan su od gorućih problema Beograda. Kako su se sudarili struka i egzistencija, odnosno, nekadašnji urbanistički planovi i planovi porodica kojima je najpreči bio krov nad glavom, najbolje se vidi na primeru naselja Kotež.

Za one koji nikada nisu ušli u ovaj, nekada jedinstven projekat gradskih planera iz 1960-tih, reč je o mikronaselju sa uređenim ulicama i malim zgradama koje je zadržalo svoju simetričnu, romboidnu formu kroz koju prolazi gradski autobus 43.

Jedan od retkih snimaka na kome se vidi Kotež neposredno po osnivanju. Takođe, fotografija odlično pokazuje usamljenu i neobičnu poziciju tog tadašnjeg mikro naselja na levoj obali Dunava

Osim toga, u Kotežu i dalje postoji i sistem četirikraka“, slepih ulica u kojima je predviđen miran porodični život u istovetnim zgradicama. Celo naselje izgleda kao detalj na nekom ćilimu.

Ali, ovaj centar naselja, koji su okruživale njive, sada je opkoljen slojevima i slojevima nepravilnih uskih ulica i gusto zbijenih kuća građenih kako se moglo i umelo – uglavnom bez adekvatne planske dokumentacije. Podignute su u teškom vremenu 1990-tih i ranih 2000-tih, kada su prazne ledine oko malog Koteža bile idealne za prihvat svih onih ljudi koji su zbog ratne nesreće morali da napuštaju svoja mesta i spas traže u Beogradu.

Kotež je tako postao gotovo meganaselje koje se spojilo s obližnjim Borčom i Krnjačom u gotovo jednu celinu, a jedina urbanistička orijentacija na mapi, i trag nekadašnje vizije planera j arhitekata, jeste upravo to staro jezgro mesta, romb oko koga se sve “vrti”.

Glavne su tu četiri ulice – Glinskih žrtava 1941. godine, Olge Jovičić, Branka Miljkovića i Dr Dragiše Mišovića. Unutar njih nalaze se dva vrtića i škola, ambulanta, mesna zajednica, igralište, crkva. I to je sve što je ostalo od uređenog naselja i infrastrukture koja je morala da istrpi ogromno neplansko uvećanje mesta.

Lepo je to bilo zamišljeno, s drvoredima, trotoarima, osvetljenjem, kanalizacijom, a i danas se, ruku na srce, jezgro Koteža kotira kao dobro mesto za život.

Međutim, ako zađete u okolne ulice, načisto ćete se pogubiti bez dobrog GPS-a.

Iako je to relativno novo naselje, generacije mogu da se pohvale da su “starosedeoci”, budući da je ono naseljeno još davne 1968. godine i bio je organizovano kao radničko naselje. Beograd je bio blizu, na svega 7 kilometara, a mesto je okruživala priroda. Van civilizacije, a na 15 minuta od Trga republike. Tako je to bilo sve dok se Krnjača i Borča nisu toliko izgradile da su Pančevački most i Zrenjaninski put postali opterećeni doslovno kao najdtroži centar grada!

Kotež je postao popularan i u urbanoj kulturi – kako to obično biva, klinci s periferije gradili su uličnu kulturu. Bendovi iz Koteža u svojim pesmama često spominju “rodni kraj” i svoj simbol – liniju 43.

Iz Koteža potiče i rado o njemu govori popularni reper i izvođač Ajs Nigrutin.