NAJNOVIJE
Top

Kula Beograd sa 42 sprata i visinom od 168 metara najviša je zgrada u Beogradu. U gradske nebodere se svrstavaju i Vest 65 tauer od 40 spratova i visinom od 155 metara, pa Ušće 1 sa 25 spratova i 141 metar visine, a Geneks kula je za 10 spratova viša ali niža za šest metara. I dalje se visoko kotira legendarna Beograđanka sa 30 spratova i 110 metara visine, novi Skajlajn ima 31 sprat i dosegao je 132 metra uvis, a Istočna kapija Beograda iliti tri zgrade kompleksa Rudo imaju po 30 spratova i više su od 100 metara. Na listi je i Ineks kula od 25 spratova i 95 metara…

I sad ćemo stati sa nabrajanjem. To su zdanja koja su po spratnosti taman na brojci 25 plus što se uklapa u ovu našu priču koja sledi. I sva su građena uglavnom od sedamdesetih godina prošlog veka naovamo.

Važni su nam da bi se sagledalo ono što je čikaški arhitekta Stevan Savić, poreklom Leskovčanin, nameravao da uradi u Beogradu po dolasku u otadžbinu 1931. godine. Jer, da je bilo kako je zamislio, ova lista beogradskih nebodera drugačije bi izgledala. Bilo kako bilo, njegova vizija je i danas važna da bi se razumelo ne samo stremljenje Beograda u visine, već i njegov razvoj u modernim vremenima.

Sa sedam godina je otputovao u Ameriku sa roditeljima. Diplomirao je i počeo da radi baš u vreme kada se gledalo da se iskoriste mali gradski prostori i uz “bežanje u vazduh” sazidaju oblakoderi.

Mladi arhitekta sa svojom kompanijom potpisivao se kao projektant na mnoge građevinske kolose koji su, posebno posle Velikog rata, menjali izgled Čikaga. A njemu donosili veliku zaradu.

I kao već čovek od integriteta, on je došavši u Beograd zainteresvao prvo svoje kolege, a potom i širu javnost za te monumentalne građevine. Naposletku i vladajući dinastiju. Ondašnja štampa se utrkivala da objavi razgovore sa njim, pa su pisali da je “govorio mirno, a njegova amerikanizovana fizionomija davala je pouzdanje u oblakodere“.

Objašnjavao je on i kako su zaštićeni od požara, zemljotresa, da se grade za osam meseci, kako je rešen problem podzemnih voda…  Savić je podigao zgradu od 52 sprata, pisale su novine!

Svet voli visinu sa dosta vazduha i sunca. Na gornjim spratovima stanovi su znatno skuplji. Vidite, suprotno onome što je u Evropi. Razume se, i u Beogradu – pričao je Savić beogradskim novinarima.

A oni su sabrali dva i dva, i povezali sa njegovim boravkom i pretpostavili da bi u Beogradu mogao da se uzdigne prvi oblakoder, onako amerikanski.

Istina, Zagreb je nameravao da bude prvi u Kraljevini Jugoslaviji u tom poduhvatu, ali bezuspešno. Odustali su.

Izgradnja velikih modernih zgrada u centru Zagreba 1930-tih.

I dok se nagađalo, Savić se zagonetno smeškao. I skrivao detalje. Samo toliko je prozborio da se vode pregovori:

Ta zgrada u Beogradu dostigla bi 25 spratova. Jugoslavija raspolaže svime što je neophodno za građenje ovakvih zgrada u većem broju.

Da li je pouzdano da dobijamo oblakoder? – bili su nestrpljivi predstavnici štampe.

– Objavićemo u najskorijem vremenu. Uostalom, to mora da bude. Budućnost svih naših gradova biće u podizanju amerikanskih oblakodera. Oni u Evropi za sada ne postoje. Zato bi beogradski možda bio prvi – istakao je Savić.

Na starom kontinentu najviše zdanje je tada bilo u Londonu i imalo 18 spratova.

– A mi dvadeset i pet! – oduševljeno je konstatovao jedan novinar, iako još ni nacrti nisu počeli da se stavljaju na papir, a kamoli temelji ukopani.

Ovde bi mogao da se podiže jedan monumentalni plan, koji je u Americi neostvariv pošto nema velikih kompleksa zemljišta ili su isuviše skupa – dodao je Savić.

Okvirno bi ta zgrada koštala koliko dve ulice najsavremenije izgrađene. Prema Savićevoj računici koštala bi oko 35% jeftinije nego u Čikagu, ali čak 25% jeftinije nego što je koštala trenutna izgradnja zgrada u Beogradu te 1931. godine.

Prvi oblakoder u Beogradu, Palata Albanija, otvoren je 8 godina nakon Savićevog predloga

Arhitekta je smatrao da Evropljani lutaju u pokušaju da pronađu adekvatnu gradnju, dok su Amerikanci daleko ispred njih. Kritikovao je i ogromnu upotrebu stakla, koja je tada bila trend s ove strane okeana.

Govorio je da Amerikanci ne žele samo veliko i praktično, već da vode računa da se zadovolji i ukus.

Ja sam u Beogradu bio 1922. i 1925. godine. Napredak je amerikanski. Zgrada koja ostavlja utisak potpune celine, jednog ukusnog stila i tehnički izvanredna besprekorno, jeste Glavni generalštab – izneo je zapažanje čikaški arhitekta srpskog porekla.

Planovi su se izjalovili. Beograd je prvi oblakoder dobio 1939. godine. Tada je završena Palata Albanija sa 13 nadzemnih i četiri podzemna sprata i visinom od 53 metra. Viši od nje u Kraljevini Jugoslaviji bio je samo ljubljanski Nebotičnik (Neboder) završen 1933 sa visinom od 70,35 metara i 13 spratova.

Prvi oblakoder u Ljubljani, prestonici Slovenije, izgrađen je u vreme Kraljevine Jugoslavije

Zgrada tog starog Generalštaba, koju je Savić pominjao, i danas postoji u ulici Kneza Miloša, delo je ruskog emigranta Vasilija Fjodoroviča fon Baumegartena i pod zaštitom je države.