
Zagledate li se u neki zid u Beogradu i spazite petocifren broj, probajte da ga “dekodirate” – možda je to samo simbol nekog od naselja u Beogradu i okolini. Poštanski, pozivni i telefonski, kao i brojevi linija česti su znaci kojima se potpisuju lokalpatriote!

Svi još uvek znamo da je 011 pozivni broj za Beograd, možda bi mlađe generacije malo zastale kada biste ih pitali i za poštanski broj, ali “sinulo” bi im kada biste izdeklamovali 11000.

Međutim, ako pozivni broj obuhvata ceo Beograd, to sa poštanskim ili, kako se nekada govorilo, PTT brojem, nije slučaj. Ukoliko biste pismo poslali na neku beogradsku adresu i stavili poštanski broj 11000, ta bi pošiljka otišla u glavnu poštu i podrazumevalo bi se da mislite na neku od centralnih opština, poput Starog grada ili Vračara.

Veoma je važno da “potrefite” poštanski broj opštine, jer se tako pisma raspoređuju i nema zabune oko naziva ulice, koji se često ponavljaju u različitim krajevima Beograda. Na primer – Ruska, Niška, Tršćanska, Cara Dušana…
Nije ni svaki opštinski “PTT” broj simbol koji se “primio” u narodu. Teško da će se neko identifikovati, na primer, s kodom 11040, koji se odnosi na Savski venac. Ali, 11070 je već lokalpatriotizam – Novi Beograd!

A tek 11080… Zemun! Onda, ako krenemo po “lokalu”, tipa 11273 Batajnica…
Mada, za Batajnicu postoje i drugi simboli, na primer 848, koji su godinama bili jedina kombinacija prve tri cifre svakog fiksnog pretplatnika u naselju.

Mnogi delovi grada imali su jedinstveni početni fiksni broj. Čukarica je tako imala peticu. Nevolja je bila sa dodavanjem brojeva kako bi se stari šestocifreni pretvarali u sedmocifrene i neretko se dodavala dvojka. Ali zato danas imamo neke druge pozivne brojeve koji se ne odnose samo na mesto već važe… pa skoro na čitavoj planeti. To su pozivni za mobilne mreže: 064 ili 065 za Telekom Srbija, naprimer. Ili 061, 063, za druge operatere. Odnosno, +38164, ako zovete iz rominga. Vremena se menjaju i brojevi sa njima.

A tu je i broj autobuske linije koji je upečatljivi simbol predgrađa, ali i nekih delova grada. Tako je za “Padinjak” simbol linija 101 koja se po pravilu čita “stokec“, a za Surčin 601.

Kada kažemo, na primer, 511, setimo se negde Sremčice. Jedino je Grocka ostala bez svoje linije 301, pošto je nekada davno pojačana linija 302 koja se s njom poklapala.
Simbol centra Beograda je kružna linija 2, a postojao je i simbol starog Beograda, danas nepostojeća linija 1.

Evo još malo podsećanja na poštanske brojeve – za Voždovac je potrebno upisati 11010, za Čukaricu 11030, Zvezdaru 11050, Palilulu 11060, Rakovicu 11090. Za okolna mesta je bolje znati još detaljniji broj, mada nećete pogrešiti ni ako samo napišete opštinu. Tako Borča kao naselje ima svoj jedinstveni PTT broj 11211, a nalazi se na opštini Palilula (11060).

I ne zaboravite, ako još nekoga zovete na fiksni telefon u Pančevu, pozivni nije 011, već 013. Eto još jednog simbola – ali susednog nam grada.

Beogradske priče – Ljudi, ulice, trotoari, prolazi, sudbine…