Na desnoj obali Dunava, na prostoru od Nebojšine kule do Ulice Tadeuša Košćuškog, izgrađen je 1973. godine velelepni sportski centar na površini od oko 9 hektara.
Dobio je naziv “25.maj” u čast tadašnjeg praznika Dan mladosti, koji se slavio tog datuma i bio istovremeno i zvanični rođendan tadašnjeg predsednika SFRJ i nedodirljivog vođe Josipa Broza Tita.
Projekat za ovaj objekat je uradio Građevinski fakultet u Beogradu, a investitor je bio Centar za fizičku kulturu opštine Stari grad.
Za glavnog projektanta izabran je profesor Ivan Antić, dok je izvođač radova bilo Građevinsko preduzeće “Rad” iz Beograda. Celokupna organizacija izgradnje i nadzor poveren je tadašnjoj Direkciji za uređenje priobalnog područja, dok je preduzeće za vodene puteve “Ivan Milutinović” bilo zaduženo za uređivanje obale, izgradivši šetališni kej dug 800 metara.
Prema planu sportski objekat je imao sportsku dvoranu, pokriveni i otvoreni bazen, više sportskih terena i restoran sa kuglanom. Prvo se krenulo sa izgradnjom bazena sa pratećim objektima, kako bi već početkom septembra 1973. godine ovde moglo da se održi Svetsko prvenstvo u plivanju, vaterpolu I skokovima u vodu.
Sam objekat je imao i robnu kuću na samom ulazu u zgradu sa odeljenjem sportskih rekvizita, foto priborom, suvenirima, ali su se tu prodavali i štampa i cigarete. Predviđen je odmah i prostor za poštu, turističku agenciju I frizerski salon.
U okviru centra, u neobičnoj kuli koja se uzdizala iznad objekta, otvoren je i restoran na vodi nazvan “Dunavski cvet” Tako su Beograđani dobili prvi objekat ove vrste koji je radio tokom cele godine. Imao je 260 mesta, aperitiv bar i klima uređaje, koji su za ono vreme bili pravo otkriće. Odmah je postao omiljeno mesto Beograđana. Uz restoran je izgrađena I kuglana sa šest staza I malim bifeom.
Više od tri decenije nosio je ime “25.maj”. Odlukom Grada Beograda 2005. godine menja ime u “SRPC Milan Gale Muškatirović” u čast legendarnog srpskog vaterpolo golmana.
Ali, u ime mu se 2019. godine vraća i “25. maj” jer su brojni Beograđani i dalje iskljuĉivo koristili taj naziv. Tako dobija novo ime “25. maj – Milan Gale Muškatirović”. Iako su mnogi tada pogrešno pomislili, nije bila reč o veličanju nekadašnjeg vođe Tita. Slučaj je udesio, a neko se srećom i setio te istorijske podudarnosti koja je pomogla da se popularni naziv vrati u upotrebu, sada bez zastarelih ideoloških odrenica.
Jer, upravo je 25. maja 1847. godine baš na tom mestu bilo otvoreno “prvo srpsko kupalište i plivalište”
Beogradske priče – Ljudi, ulice, trotoari, prolazi, sudbine…